Zbog čega mi je potrebna pomoć za korišćenje mason pčele

Mason pčele su široko rasprostranjene u našoj zemlji i u regionu ali im populacije nisu brojne. Brojnosti svih oprašivača poslednjih godina opada i zato im je potrebna naša pomoć. Možete probati da sami prikupite i odgajite mason pčele ali imajte u vidu da ćete se suočiti sa sledećim izazovima:
  1. Ukoliko mesto gde želite da naselite ove pčele nije zagađeno, tretirano pesticidima, pretoplo, previše vlažno i ima dovoljno hrane, verovatno ih možete prikupiti ako postavite odgovarajuće mesto za njihovo gnežđenje. Zbog toga i nudimo „košnice“ od trske da bismo utvrdili da li u vašoj bašti ili voćnjaku ima mason pčela, i ako ih nema ili ih ima u veoma malom broju, da vam ponudimo naše pčele.  
  1. Osim mesta za gnežđenje, drugi važni činilac koji ograničava brojnost mason pčele je dostupnost hrane. Ove pčele lete u proleće (4-8 nedelja) i potrebno im je prisustvo biljaka čijim se polenom (i u manjoj meri nektarom) hrane. To su vrste biljaka koje cvetaju u proleće. Međutim, ukoliko intenzivno gajite voće u monokulturi na većoj površini, kad vaša kultura precveta (npr. kruška cveta oko 20 dana), pčele mogu ostati „gladne“ ako u blizini nema drugih biljaka u cvetu. Pčele neće imati dovoljno polena da svo njihovo potencijalno potomstvo završi svoj razvoj, pa će položiti manji broj jaja u mesta koje ste im obezbedili. Ukoliko želite da se mason pčele trajnije nastane u vašem voćnjaku, potrebne su im različite vrste biljaka na kojima se hrane.
  1. Pčele mogu stradati i ukoliko nepravilno koristite pesticide u svom voćnjaku.
  2. I najzad, odrasle jedinke a pre svega larve mason pčele vreba veliki broj  prirodnih neprijateljai o tome možete više saznati na posebnoj strani. U prirodnim uslovima ovi organizmi mogu desetkovati gnezda mason pčele. Zato je potrebno svake sezone pčele očistiti od parazita. Ako trske sa larvama pčela ostavite u voćnjaku do naredne sezone, samo mali broj jedinki će preživeti.
Ukoliko ispunite sve ove uslove, za nekoliko godina moći ćete da uspostavite obnovljivu populaciju pčela u većem broju. Ipak, ukoliko se profesionalno bavite voćarstvom, imajte na umu da je za optimalne rezultate u proseku potrebno uneti oko 1000-2000 kokona po hektaru voćnjaka. Zato se profesionalnim voćarima preporučuje kupovanje ili iznajmljivanje mason pčela. Mi garantujemo da su naše pčele vitalne i bez parazita i možemo vam pružiti svu potrebnu opremu i savete  u vezi njihovog pravilnog i pravovremenog puštanja u voćnjak.
Scroll to Top