Problem oprašivanja voća
Voće je veoma zavisno od oprašivača. Rod voća je 40-90% manji u odsustvu insekata oprašivača.
Čak i kod samooplodnih sorti voća oprašivači obezbeđuju bolji kvalitet roda.
Mnoge vrste voća zahtevaju unakrsno oprašivanje između različitih sorti i zato su im potrebni veoma efikasni oprašivači.
Često se u voćnjake donose košnice medonosne pčele da bi oprašile voćke. Međutim, pčele ponekad stradaju zbog neodgovorne upotrebe pesticida i košnice moraju da se izmeštaju iz voćnjaka u sred ispaše zbog prskanja ili prestanka cvetanja voća, što pčelama ne prija.
Medonosne pčele nisu uvek najbolje prilagođene cvetovima voća. One lete tek na 12°C što je za neke rano cvetajuće sorte kasno. Cvetovi voća uglavnom imaju puno polena a malo nektara, a nektar je ono što najviše privlači medonosne pčele.
Cvetovi kruške imaju miris koji nekada odbija medonosne pčele, a cvetovi borovnice imaju zvonast oblik koji je medonosnim pčelama nepristupačan, pa ih često buše da bi došle do nektara i pritom ih ne oprašuju.
Rešenje
Mason pčele Osmia cornuta i O. rufa su naše, domaće vrste koje naročito dobre rezultate pokazuju u oprašivanju kruške, jabuke, trešnje, višnje, jagode, maline, borovnice, ali i svih drugih vrsta voća koje cveta u proleće.
Mason pčele imaju mnoge prednosti u odnosu na medonosne pčele i bumbara a mogu se koristiti i zajedno sa njima.
Korišćenje mason pčela kod nas i u svetu je u porastu. Tim domaćih stručnjaka je detaljno proučio ove pčele i razvio metode njihovog gajenja.